top of page
Photo du rédacteurborianae

Емоционалната зависимост - дрога за мозъка?



Емоционалният наркоман е човек, пристрастен към проявите на привързаност спрямо него.

Емоционалното (афективното) пристрастяване е подобно на пристрастяването към алкохол, секс, храна, хазарт, социални медии. Сякаш “емоционалният му резервоар” е надупчен и дори когато, вече пораснал, получава любов, обич и признаци на признание, тази зависимост управлява поведението му. Винаги има чувството, че във връзките си има хроничен недостиг на нещо, никога не му е доволно достатъчно и винаги му е необходимо повече. Колкото и да е обичан, уважаван, ценен, емоционалният му резервоар сякаш не задържа нищо и той има незадоволима нужда от непрекъснато потвърждение, че е обичан.


Първичната емоционална зависимост се изгражда в детството. Две са основните модели, от които произтича:

- недостиг или липса на обич, зачитане и внимание,

- излишък (задушаване) от любов и прекалена грижа, което затруднява изграждането на себе си като самостоятелен човек.

Емоционалната зависимост може да бъде вторична, тогава е свързана с травма.


Емоционалният наркоман има убеждението, че не може сам да си даде любов и зачитане и че винаги се нуждае от другия (другите), за да се чувства обичан. Той не е успял да изгради самостоятелност в себеоценката и себеобичта.


Това, което се случва при емоционално зависимия човек:

- липса на контрол - има вътрешна необходимост да усеща непрекъснато обич, внимание и зачитане и е в състояние да се подчини и да приеме недопустими неща, с едничката фиксация да получи дори и само трохички от тези неща. Това го прави лесна потенциална жертва за токсични хора.

- “консуматор” на емоции - той сякаш консумира вниманието и зачитането, което получава. Ако му бъде казано: “Браво, много добре си се справил!”, той би отговорил: “Не съм направил нищо особено, това ми е работата.” Доказателствата за това, че го оценявате, или изобщо няма да успеят да влязат в емоционалния му резервоар, или ще влязат и ще изтекат през дупките му. Това е причината той да има нужда от непрекъсната “консумация”.

- компулсивност - в моменти на криза или на тревожност, свързани с тази липса (като абстиненция) проявява неадекватно нетърпение и прехвърля тази тревожност върху другия (другите). Ако в такъв момент не знае къде е любимият му човек, е в състояние да му изпрати 100 съобщения за 2 минути, за да си получи дозата. Ако любимият отговори, дори и само с едно сърчице или просто с “идвам си”, напрежението спада, за да се повтори отново след няколко часа или няколко дни.

- постоянност - емоционалната зависимост не спира сама и не спира изведнъж. Както при всяка зависимост е необходима помощ и подкрепа.

- последствия - докато емоционално зависимият човек не бъде излекуван, той ще продължава да се държи по същия начин, дори и когато това му носи много болка и разочарования. Ако е в токсична връзка, ще продължава да живее в нея. Ако не може да се заяви професионално, ако е в депресия или в тревожност, той няма да промени нищо. Вместо да изгради “гръбначния си стълб” на себеуважение и себелюбов, той винаги прибягва до по-бързия начин - да търси винаги извън себе си валидацията, обичта, вниманието и зачитането. Трябва да бъде прекъснат този вреден цикъл, в който се търси отвън “наградата” и да се замени с четирите важни принципа, изграждащи този “гръбначен стълб”: любов към себе си, уважение към себе си, увереност в себе си, заявяване на себе си.


Хората с емоционална зависимост са трогателни и много привързани, но са склонни да обичат другите много повече от себе си. Емоционалният наркоман може да бъде и натрапчив, прилепчив или язвителен при разочарование. Има и емоционални наркомани, които са по-скоро избягващи - те избягват определени връзки, за да си спестят емоционални страдания.

Афективната зависимост може да бъде излекувана чрез подходяща терапия. Необходимо е да се изградят гръбначният стълб на увереността в себе си и емоционалният резервоар с любов към себе си.


Зад това проявление можем да открием:

- Страх от изоставяне

- Прекалена ревност и нужда от екслузивност

- Хронична незадоволеност от връзката

- Трудност или невъзможност за вземане на решения

- Тревожност, понякога депресия

- Потенциални кандидати за burn out (в професионален или личен план).


Боряна Григорова

Posts récents

Voir tout

Opmerkingen


bottom of page