Асертивността се състои в способността да изразяваме емоциите, мислите и мненията си, както и да защитаваме правата си, по пряк, честен и подходящ начин и зачитайки тези на другите. Тя е основата на себеутвърждаващото поведение.
Целта на ученето на асертивност е човек да разбере и да използва по-добре основните елементи от психологията:
• Емоции, мисли и мнения - да се научи да разграничава правилно своите емоции, мисли и мнения и да може да ги отделя от тези на другите.
• Права - да се научи да познава и зачита своите права, както и тези на другите.
• Комуникация - да използва подходящите средства за подобряване на качеството на общуванията си - да изясни емоциите, мислите и мненията си и да отстоява правата си, като същевременно зачита тези на другите.
------------------------------
Утвърждаващо и неутвърждаващо поведение
Утвърждаващото поведение се отличава от три други типа поведения:
• Подчинено или пасивно поведение, характеризиращо се с невъзможност да изразява своите емоции, желания и мнения или да го прави косвено, неподходящо и в ущърб на собствените си права.
• Агресивно поведение, което представлява изразяване на собствените емоции, желания и мнения, както и защита на своите права, но понякога в ущърб на правата на другите, и по неподходящ начин.
• Манипулативно поведение, което се характеризира с косвено и често пъти нечестно изразяване на собствените емоции, желания и мнения с цел защита на своите права и задоволяване на своите потребности, в ущърб на правата на другите.
------------------------------
Асертивно поведение
Това е поведение, чрез което се изразяват своите мисли, емоции и мнения и се отстояват своите права, по пряк, честен и подходящ начин, като се зачитат тези на другите. Обикновено не е резултат от вродено умение, а се придобива чрез обучение.
Подчинено поведение
Подчиненото поведение се характеризира с невъзможност да се изразяват личните мисли, емоции и мнения или се изразяват косвено, неуместно и в ущърб на личните права.
Агресивно поведение
Агресивното поведение се характеризира с изразяване на мислите, емоциите и мненията си и с изискване за спазване на правата си, но понякога в ущърб на правата на другите, като често това се прави по пряк и директен, но почти винаги неподходящ начин.
Манипулативно поведение
Манипулативното поведение се характеризира с изразяване на своите мисли, емоции и мнения с цел защита на своите права и задоволяване на своите потребности, но винаги косвено и нечестно, често в ущърб на правата на другите.
--------------------------------
Когато сме или сме били във връзка (всякакъв вид връзка), в която върху нас се упражнява (се е упражнявало) психическо насилие, най-общо означава, че сме развили подчинено поведение. Излизането и излекуването на последствията от такава връзка, както и излекуването на причината, за да се е появила тя в живота ни, означава да заместим подчиненото поведение с утвърждаващо поведение. Това е процес на съзнателно учене и практикуване и е възможно за всеки, който го осъзнае и пожелае.
Боряна Григорова, терапевт
Снимка: Sasin Tipchai-Pixabay
Comments